d4 yetki belgesi
D4 Belgesi

D4 Belgesi Otobüsle 100 km.’ye Kadar Şehirlerarası ve İliçi Yolcu Taşımacılığı

D4 Belgesi, Türkiye’de yolcu taşımacılığı yapmak isteyen işletmelerin alması gereken önemli bir belgedir. Bu belge, özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs işletmeleri, turizm taşımacılığı yapan firmalar ve personel taşımacılığı hizmeti veren şirketler için zorunludur. D4 Belgesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmekte ve belgeyi alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

D4 Belgesi Belgeyi almak isteyen işletmelerin öncelikle taşımacılık sektörüne uygun bir yapıda kurulmuş olması, yeterli mali güce sahip olması ve profesyonel yönetim kapasitesine sahip olması gibi kriterleri karşılaması gerekmektedir. Ayrıca, D4 Belgesi alabilmek için gerekli evrakların tamamlanması ve belirli bir ücretin ödenmesi zorunludur. Bu süreç, işletmelerin sektöre adım atmadan önce profesyonel bir temele sahip olmalarını sağlamakta ve yolcuların güvenliğini üst seviyede tutmayı amaçlamaktadır.

D4 Belgesine sahip olmanın bir diğer avantajı da, işletmenin resmi olarak tanınması ve güvenilir bir taşımacılık hizmeti sunması olarak gösterilebilir. Bu belge, müşterilere karşı bir güven unsuru oluşturmakla birlikte, işletmelerin de haksız rekabet ve kayıt dışı çalışma gibi sorunlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla, D4 Belgesi, yolcu taşımacılığı yapan işletmeler için sadece bir yasal zorunluluk olmanın ötesinde, sektördeki profesyonelliklerini ve güvenilirliklerini de pekiştiren önemli bir belgedir.

D4 Belgesi Alma Şartları sayfanın aşağısında belirtilmiştir.

D4 Yetki Belgesi alımı , yenileme gibi işlemler konusunda hizmet vermemekteyiz. Konu ile ilgili 0312 203 10 00 numarayı arayarak ilgili Bakanlıktan bilgi alabilirsiniz.

D4 Belgesine kayıtlı araçları kullanan sürücülerin SRC-2 alma zorunluluğu vardır.  

Karayolu Taşma Yönetmeliğine göre SRC-2 Belgesi olmadan araç kullanan

 sürücülere 429 TL ruhsat sahibine ise 1083 TL ayrı iki idari cezası uygulanmaktadır.

https://ersasrc.com/src-2-belgesi/SRC-2 Belge alımı konusunda hizmet almak isterseniz 0212 515 89 25  numarayı arayarak kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz. 

SRC-2 Belge alım detaylarını aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz.

D4 Yetki Belgesi Alma Şartları

D4 Yetki Belgesi kimlere verilir ?

D4 Yetki Belgesi, otobüsle 100 km. mesafeye kadar şehirlerarası ve iliçi yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir.

D4 Yetki Belgesi Fiyatı (ücreti)

17702 TL

D4 Yetki Belgesi Yenileme Fiyatı (ücreti)

2655.3 TL (D4 Yetki Belgesi Yenileme Ücreti; D4 Yetki Belgesi Ücretinin Yüzde 15 oranındadır !)

D4 Yetki Belgesi Asgari Araç Kapasite Şartı

En az 1 otobüs , en fazla 10 otobüs kaydedilir.

D4 Yetki Belgesi Araç Kiralama Oranı Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Sermaye Şartı

5000 TL

D4 Yetki Belgesi Araç Yaşı Şartı

En fazla 12 yaş

D4 Yetki Belgesi Alan / Depo (Merkez) Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Alan / Depo (Şube) Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi İzin Durumu Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Mesleki Yeterlilik Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Dağıtım Elemanı Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Sözleşme Yapma Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Belge Özel Notu

İliçi taşımalarda; talep sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin İl Trafik Komisyonundan alınacak D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o ildeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair İl Trafik Komisyonu kararının Bakanlığa sunulması şarttır.

D4 Yetki Belgesi Kapsamı

Yüz kilometreye kadar şehirlerarası taşımalarda; ilgili illerden alınacak, D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o illerdeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair ilgili İl Trafik Komisyonu veya UKOME kararlarının (bu illerden birinin veya her ikisinin il sınırları ile belediye sınırları aynı/çakışık olan bir il veya iller olması halinde ise ilgili büyükşehir belediyesi/belediyeleri UKOME’lerinden) Bakanlığa sunulması ve Bakanlığa sunulacak kararlarda, düzenlenecek D4 yetki belgesi için kullandırılacak taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasitelerinin belirtilmesi şarttır.

D4 Yetki Belgesi ile ilgili Kurallar

Sadece tarifesiz taşımacılık yapmak üzere D4 yetki belgesi düzenlenemez. Düzenlenmiş olan yetki belgelerinde geçerli bir hattının bulunması şarttır. Bu bend kapsamında adlarına D4 yetki belgesi düzenlenen gerçek veya tüzel kişiler, merkezi adresini, faaliyette bulundukları ilin dışındaki bir ile taşıyamazlar.

D4 Yetki Belgesi ile ilgili diğer Açıklamalar

Sadece 1 adet otobüsle D4 yetki belgesi alacak olan gerçek kişiler için yetki belgesi ücretinde % 75 indirim uygulanır.

  • Ersa Src Eğitim Kurumu  olarak Milli Eğitim Bakanlığı akreditasyonlarıyla SRC  eğitimleri vermenin yanı sıra, eğitimsiz ve sınavsız belge edinme işlemlerinizi de yürütmekteyiz.
  • ERSA  Eğitim olarak ÜDY  eğitimlerimiz T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylıdır. Bakanlık sınavında başarılı olan ERSA kursiyerleri    SRC  Belgesini almaya hak kazanıyorlar. www.turkiye.gov.tr adresinden  ÜDY

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir