Yıldızlı K1 Belgesi Nedir?
Yıldızlı K1 Yetki Belgesi ( Yurtiçi Hususi Eşya Taşımacılığı) – 3.5 Tonun Altındaki Araçlar – Kamyonetler İçin) Yıldızlı K1 Belgesi ile İlgili Tüm Detaylar Yıldızlı K1 Belgesi Alma Şartları

Yıldızlı K1 Belgesi, Türkiye’de taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için büyük önem taşıyan bir belgedir. Bu belge, karayolu ile yurt içi kargo taşımacılığı yapacak şirketlerin alması gereken ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen bir yetki belgesidir. Yıldızlı K1 Belgesi, belge sahibi şirketlere, taşımacılık yapacakları araçlar için belirli bir yıldız derecesine sahip olma avantajı sunar. Bu derecelendirme, taşımacılık hizmetlerinin kalitesi ve güvenilirliği açısından bir göstergedir.

Yıldızlı K1 Belgesi almak için öncelikle taşımacılık yapacak şirketin Ticaret Siciline kayıtlı olması gerekmektedir. Ayrıca, şirketin taşımacılık faaliyeti dışında herhangi bir ticari işle ile uğraşmaması ve sermaye yapısının belirli kriterlere uygun olması şarttır. Başvuru süreci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yapılmakta veya ilgili bölge müdürlüklerine doğrudan başvurularak gerçekleştirilmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli belgelerin hazırlanması ve ilgili harçların yatırılması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler arasında şirketin ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri gibi resmi evraklar ile birlikte taşımacılık yapacak araçlara ait ruhsatlar ve sigorta poliçeleri bulunmaktadır. Ayrıca, şirketin finansal yeterliliğini ve taşımacılık alanındaki profesyonelliğini kanıtlayan belgeler de talep edilebilir. Süreç, başvurunun değerlendirilmesi ve yerinde denetimlerin yapılması ile devam eder. Tüm bu aşamaların başarıyla tamamlanması ve gerekli kriterlerin karşılanması halinde Yıldızlı K1 Belgesi, şirkete verilir. Bu belge ile şirketler, taşımacılık sektöründe kalite ve güvenilirlik açısından bir adım öne çıkarlar.

* Karayolu Taşıma yönetmeliği gereği yurtiçinde yük ve eşya taşımacılığı yapan gerçek veya tüzel kişiler, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan K1 Yetki Belgesi almak zorundadırlar. Eğer taşımalar kamyonet (azami yüklü ağırlığı 3.500 kg kadar olan) cinsi araçlarla yapılıyorsa, kişi veya firmalar şehiriçi ve şehirlerarası nakliye ve taşımacılık yapabilir.

 K1* Yetki Belgesi alımı, yenileme vb gibi konularda kurumumuzdan hizmet talep etmeniz halinde  0212 515 8925  numarayı arayabilirsiniz.

Yetki Belgesi işlemlerinizi yapmış olduğum müşterilerimizin yetki belgelerinin sürelerini özel bir sistemimizle takip ederek , yenileme zamanına yakın müşterilerimize bilgi vererek yetki belgelerini süresi içerisinde yenileyerek harç indiriminden yararlanmasını sağlıyor aynı zamanda yetki belgesi iptali, idari para cezası gibi olumsuz durumların da önüne geçmiş oluyoruz.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde önemli değişiklik olduğunda ayrıca müşterilerimize bilgi vermekteyiz.

Sizde yetki belgenizi güvence altına almak istiyorsanız müşterimiz olmanız yeterlidir

K1* Yetki Belgesine kayıtlı araçları kullanan sürücülerin  mesleki yeterlilik belgesi bakımından SRC-4 Belgesine sahip olması gerekmektedir.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre SRC-4 Belgesine sahip olmayan sürücüye 2250 TL ruhsat sahibine ise 5679 TL ayrı iki adet idari para cezası uygulanmaktadır.

SRC-4 Belgesi konusunda kurumumuzdan hizmet talep etmeniz  0212 515 89 25  numarayı arayabilir daha detaylı bilgi içinde aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi kimlere verilir ?

K1* (Yıldızlı K1) Yetki Belgesi, yurt içinde yük taşımacılığı yapacaklara verilir.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Fiyatı (ücreti)

17100 TL

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Yenileme Fiyatı (ücreti)

2565 TL (Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Yenileme Ücreti; Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Ücretinin Yüzde 15 oranındadır !)

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Asgari Araç Kapasite Şartı

En az 1 adet kamyonet

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Araç Kiralama Oranı Şartı

Kiralık araç çalıştırılamaz.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Sermaye Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Araç Yaşı Şartı

yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Alan / Depo (Merkez) Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Alan / Depo (Şube) Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi İzin Durumu Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Mesleki Yeterlilik Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Dağıtım Elemanı Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Sözleşme Yapma Şartı

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Belge Özel Notu

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi Kapsamı

Belge, kamyonetler için geçerlidir. Bu belgeye kamyon ilave edilmek istenirse, önce asgari kapasitenin sağlanması gerekir. ve iki belge arasındaki fark ödenmelidir.

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi ile ilgili Kurallar

Yok

Yıldızlı K1 Yetki Belgesi ile ilgili diğer Açıklamalar

Yok

Karayolu Taşıma mevzuatı

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir